PropostaLogotipoW.AMCA_1.png

University of Minho . School of Architecture, Art and Design
23 . 24 May 2022

The workshop is an initiative of ACL (EAAD, UMinho) and ISM+D (TU Darmstadt) aiming to share knowledge and connect young researchers working on the future of additive manufacturing and building automation through presentations, workshops, and joint activities. The meeting features a discussion of individual research progress, guest lectures, deep-dive sessions on design for additive manufacturing and robotic control, and hands-on sessions on future collaborations such as joint work, R&D projects and proposals.

organising committee

Bruno Figueiredo (EAAD-UM, Lab2PT, ACL)

Paulo J. S. Cruz (EAAD-UM, Lab2PT, ACL)

Philipp Rosendahl (TU Darmstadt, ISM+D)

Ulrich Knaack (TU Darmstadt, ISM+D)

organisation

support

papel.jpg

Invited lectures

ceramica.jpg

research presentations

betao.jpg

deep dive sessions

IDG4.png

schedule

1st day . May 23

Research Session . Material advances for AM&CA

iCalendar

08.30 . 08.45        Reception and coffee

 

08.45 . 09.00        Opening . Paulo J. S. Cruz & Ulrich Knaack

09.15 . 09.45        Invited Lecture 1 . Sandra Lucas

09.45 . 10.15        Presentation 1 .  João Ribeiro

10.15 . 10.45        Presentation 2 . Mohamad Fouad

10.45 . 11.15        Coffee break

 

11.15 . 11.45        Invited Lecture 2 . Wilson R. Leal da Silva

11.45 . 12.15        Presentation 3 . Dunia Abdullah Agha

12.15 . 12.45        Presentation 4 . Tatiana Campos

12.45 . 14.15        Lunch break

14.15 . 14.45        Invited Lecture 3 . David Correa

14.45 . 15.15        Presentation 5 . James Clarke-Hicks and Isabel Ochoa

15.15 . 15.45        Presentation 6 . Christin Gandyra

 

15.45 . 16.15         Coffee Break

 

16.15 . 16.45         Presentation 7 . Alexander Wolf

16.45 . 17.45         Deep dive Session . Cellulose materials hands on

19.00 . 21.00         Dinner

2nd day . May 24

Research Session . Design for AM&CA

iCalendar

08.30 . 09.00        Reception and coffee

09.00 . 09.30        Invited Lecture 4 . Erno Langenberg

09.30 . 10.00        Presentation 8 . João Carvalho

10.00 . 10.30        Presentation 9 . Marvin Kehl

10.30 . 11.00        Coffee Break

 

11.00 . 11.30        Invited Lecture 5 . Ingrid Paoletti

11.30 . 12.00        Presentation 10 . Kerstin Thiele

12.00 . 12.30        Presentation 11 . Amir Chhadeh

12.30 . 14.00        Lunch break

 

14.00 . 14.30        Invited Lecture 6 . Roberto Naboni

14.30 . 15.00        Presentation 12 . Maren Erven

15.00 . 15.30        Presentation 13 . Benedikt Waldschmitt

 

15.30 . 16.00        Coffee Break

 

16.00 . 16.30        Presentation 14 . António Morais & João Silva

16.30 . 17.30        Deep dive Session . Robotic fabrication tools

 

17.30 . 18.00        Coffee Break

18.00 . 19.00        Session on future collaborations

 

20.00 .                   open Informal dinner and pub night